Jeśli mnie odwiedzasz, zostaw jakiś miły komentarz :)

piątek, 5 lipca 2013

Gillette Castle - CT

Gillette Castle został zbudowany w 1914 roku na 184 hektarowej posiadosci na południowym szczycie łańcucha wzgórz zwanego Siedem Sióstr w Appalachach. 
Zleceniodawcą i projektantem zamku był urodzony w lipcu 1853 roku w Hartford, CT. Wiliam Gillette, amerykański aktor znany głównie z roli Sherlocka Holmesa.
William w 1882 roku ożenił się z Helen Nichos Gillette z Detroit. Niestety zmarła ona w 1888 roku w wyniku zapalenia otrzewnej spowodowanej pęknięciem przydatków. 
Zrozpaczony William długo nie mógł się otrząsnąć po stracie ukochanej żony.Po czterech latach rozpaczy zapadł na gruźlicę i na kolejne lata wycofał się z branży. 
Dopiero w listopadzie 1898 roku po pożarze Baldwin Hotel w San Francisco, gdy dwa oryginalne skrypty, Conan Doyle'a i adaptacja Gillette, zostały częściowo zniszczone Wiliam wrócił do pracy.

Napisał on ponownie część swojej powieści w przeciągu miesiąca.

W 1899 r wyruszył w podróż aby przedstawić swój scenariusz Conan Doyle'owi, z którym spotkał się na stacji kolejowej w Ulster, gdzie pojawił się przebrany za Sherlocka Holmesa. Pozując na postać z filmu, podszedł powoli i powiedział: "Jesteś pisarzem, nie ma wątpliwości". Występ aktora tak się spodobał Conan'owi, że ten zatwierdził scenariusz a obaj panowie stali się przyjaciółmi na całe życie.

W 1913 roku, podczas rejsu w górę rzeki Connecticut, Gillette zauważył wspomniane powyżej wzgórze Siedmiu Sióstr. Zacumował statek, wysiadł i wspiął się na nie. Był tak zaskoczony pięknym widokiem, że zdecydował się zakupić 115 akrów tej ziemi i zbudować w tym miejscu zamek, który nazwał tak jak wzgórza Siedem Sióstr.

William zatrudnił na statku chłopca kabinowego z Japonii, Yukitaka Osaki. Po pewnym czasie tak bardzo mu zaufał, że postanowił uczynić go służącym i wraz z nim przeniósł się do zamku Gillette.

Widok obcokrajowca Osaki był już znajomy dla mieszkańców wsi, gdyż codziennie jeździł on swoim osłem do lokalnego urzędu pocztowego. 
Każdego wieczoru obaj panowie uzgadniali harmonogram zajęć na następny dzień. Doskonale się im współpracowało, co zaowocowało 40-letnim stażem pracy Pana Osaki, który służył wiernie swojemu Panu aż do śmierci Williama w 1937 r. W testamencie Gillette zapisał swemu wiernemu słudze, możliwość mieszkania w zamku i korzystania z ogrodu do końca swoich dni. Osaki przeżył swojego pana tylko o 5 lat. Pochowany został na cmentarzu Hadlyme, CT.

Konstrukcja zamku i jego działka oferuje liczne innowacyjne projekty, a cały zamek został zaprojektowany, do najmniejszych szczegółów, przez samego Gillette, w tym instalacji fontanny w oranżerii.
Pokoje są bardzo małe i mają wiele wbudowanych mebli. 

Podczas pięciu lat budowy, Gillette mieszkał na pokładzie statku lub w domu, który kupił w Greenport na Long Island. Materiał na zamek był unoszony przez specjalny wózek zaprojektowany również przez Williama.

Zamek posiadał 24 pokoje i 47 drzwi (żadne z nich nie są podobne do siebie), z ręcznie rzeźbionymi zamkami w kształcie puzzli, które również zostały opracowane przez Gillette. 

Główny salon mierzy 30 na 50 metrów i jest na 19 metrów wysoki. Wyposażony był w kompleksowy system nadzoru nad zamkowymi pokojami publicznymi z jego sypialnią, po to aby móc obserwować gości i zrobić wielkie wejście w odpowiednim momencie.
Dwór został ukończony w 1919 roku, kosztem 1 miliona dolarów. 
Na terenie posiadłości Gillette wybudował również kolej wąskotorową o dlugosci 3 mil, która przejeżdżała przez kilka mostów i jeden tunel. Kolejka napędzana była silnikiem parowym i silnikiem elektrycznym.
Gillette gościł w swojej posiadłości wiele znakomitych osób, między innymi Alberta Einsteina wraz z żoną, byłego prezydenta USA Calvin Coolidge oraz byłego burmistrza Tokio Yukio Ozaki.

Zapraszał również osoby spoza kręgu znajomych, którym oferował przejażdżki kolejką.
Dziś pociągi nie są już w eksploatacji a jedynie wystawione na pokaz w muzeum.
Duża część tej kolei została wykupiona przez Lake Compounce (ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy) w Bristol i do dziś dnia służy tam do transportu gości wokół jeziora.

Gillette zmarł w wieku 83 lat, 29 kwietnia 1937 roku w Hartford, z powodu krwotoku płucnego. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnymHooker w Farmington w stanie Connecticut, obok swojej żony. 

Niestety Wiliam Gillette nie zostawil spadkobierców. Od 1943 roku Rząd Stanu Connecticut przejał całą posiadłość zmieniając nazwę domu z Siedmiu Sióstr na Zamek Gillette.
W 1986 roku nieruchomość ta została dodana i wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków.

Obecnie teren ten posiada muzeum, szlaki turystyczne oraz teren piknikowy a na terenie zamku organizowane są różne spektakle teatralne. W komnatach można spotkać samego Sherloka Holmsa, czytającego swoją powieść.
Z zamkowego ogrodu roztacza się wspaniały widok na rzekę Connecticut.

Wokół zamku jest wiele ścieżek spacerowych i uroczy staw,
oraz miejsca piknikowe które polecam szczególnie na całodniowy wypad  w maju.
67 River Road
East Haddam, CT. 06423
(860) 526-2336
.............................................................................
Zdjęcia pochodzą z rodzinnego albumu z  2007 i 2008 roku.

3 komentarze:

  1. Tam można się poczuć jakby człwoeik pzreniósł się do innej epoki:) Niesamowicie magiczne miejsce:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na Twoim blogu można nie tylko zobaczyć piękne zdjęcia, ale także wiele się dowiedzieć. Super!

    OdpowiedzUsuń

Uwielbiam cały świat za dobre słowo.

Strony

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...