Jeśli mnie odwiedzasz, zostaw jakiś miły komentarz :)

piątek, 24 maja 2013

Harkness Memorial State Park - CT

Harkness Memorial State Park (230 ha),  to  publiczny park i ogród botaniczny w mieście Watefrord, Connecticut, na Long Island Sound.
Wybudowana w 1906 roku posiadłość, została zakupiona rok później przez Edwarda Stephena i Mary Emme Harkness.
Miejsce to miało stanowić ich letnią rezydencję i zostało nazwane Eolia, czyli wyspa greckiego boga wiatrów.

W latach 1918-1929 na terenie parku zostały dokonane rozliczne ulepszenia.


Urodzony 22 stycznia 1874 r. w Clevland w Ohio Edward, był dzieckiem dziedzica fortuny Stephena V Harkness, który majątku dorobił się inwestując w akcje firmy Standard Oil Johna D. Rockefellera.

Mary Emma Harkness, urodzona w 1874 r. była córką wybitnego adwokata z Nowego Jorku, Thomasa E. Stillmana. Fortunę po ojcu odziedziczyła wraz z trzema siostrami po jego śmierci spowodowanej wypadkiem samochodowym w 1906 roku. Matka także obdarowała swoje córki bogactwem pochodzącym z rodzinnej firmy budowlanej z miasta Mystic.


Mary i Edward spotkali się w Berkshire latem 1903 roku. Mary bardzo spodobał się szczery i spokojny sposób bycia Edwarda. Swoje słowa: "Oto człowiek, któremu mogę zaufać", wspominała po latach. W roku 1904 Maria i Edward pobrali się.


Zarówno Maria jak i Edward dorastali w rodzinach, które bardzo ceniły sobie życie w społecznej odpowiedzialności i oboje mieli silną chęć pomagać prawnie osobom ubogim, wspomagać szkolnictwo wyższe oraz Amerykanów afrykańskiego pochodzenia.

Edward był zawodowym filantropem. Nadzorował Fundusz Commonwealth, stworzony przez jego matkę w celu zarządzania bogactwem Harkness'ow.   W ogrodzie kwiatowym mozna spotkac urocze kolibry.
Swój majątek Państwo Harkness uważali za utrudnienie życiowe a także poczuwali się do ogromnego obowiązku wobec innych, będąc w jego posiadaniu. 

Od dnia ślubu do chwili śmierci Edwarda w 1940 roku (66 lat) małżeństwo wydało na cele charytatywne ponad 120.000.000 dolarów.

Finansowali szkoły, uczelnie takie jak Yale i Harvard, opiekę zdrowotną.

Historia małżonków jest tym bardziej intrygująca,że niewiele jest wiadomo na temat ich życia osobistego. Nie mieli dzieci a życie jakie wiedli było stosunkowo ciche i bez zbędnego blichtru.

Po śmierci Marii cała posiadłość została przejęta przez stan Connecticut w 1950 roku i stała się częścią systemu State Park w 1952 roku, po czym wpisano ją do Księgi Dziedzictwa Narodowego.Pałac zawiera 42 pokoje i herbaciarnię. Dostępny dla zwiedzających w weekendy i święta od Memorial Day (przypadający na ostatni poniedziałek maja) aż do Labor Day (pierwszego poniedziałku września). Pierwsze zwiedzanie zaczyna się o godzinie 10 rano a ostatnie o 14:15. Przepiękna nadmorska panorama zachęca do całodniowego pobytu na świeżym powietrzu. 

Opłaty są takie same jak do wszystkich parków stanowych.

275 Great Neck Road
(860) 443-5725


....................................................................................... 
Pierwsze zdjęcie pochodzi z Wikipedii, pozostałe z albumu rodzinnego 2009-1011 r.


1 komentarz:

  1. Cudowne miejsce, w którym chciałoby się znaleźć natychmiast:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Uwielbiam cały świat za dobre słowo.

Strony

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...